Η 7η τελετή απονομής των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας θα γίνει στις 28 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών. Τη σκηνοθεσία της απονομής έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης, ενώ παρουσιαστές θα είναι οι Γιώργος Νανούρης και Λένα Παπαληγούρα. Επίτιμη βραβευμένη της τελετής θα είναι η Βανέσα Ρεντγκρέιβ για το κινηματογραφικό αλλά και το ακτιβιστικό της έργο.

Στις υποψηφιότητες προηγείται η «Τετάρτη 04.45» του Αλέξη Αλεξίου με 13 υποψηφιότητες και ακολουθούν το «Interruption» με 9 υποψηφιότητες, το «Chevalier», το «Ουζερί Τσιτσάνης» και το «Invisible» με 6 υποψηφιότητες, ο «Ενας Αλλος Κόσμος» και το «Smac» με 4 υποψηφιότητες, το «Αρκαδία Χαίρε» με 3 υποψηφιότητες, το «Erotica, Exotica, Etc.» και ο «Καύσωνας» με 2 και το «The Republic» και το «Συμπτωμα» με 1 υποψηφιότητα.

 

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ THΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ 2016

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Chevalier της Αθηνάς Τσαγγάρη (Παραγωγή: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη)
Ενας Αλλος Κόσμος του Χριστόφορου Παπακαλιάτη (Παραγωγή: Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης)
Smac του Ηλία Δημητρίου (Παραγωγή: Ηλίας Δημητρίου)
Τετάρτη 04:45 του Αλέξη Αλεξίου (Παραγωγή: Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)
Invisible του Δημήτρη Αθανίτη (Παραγωγή: Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης)

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

Αρκαδία Χαίρε του Φίλιππου Κουτσαφτή
Erotica, exotica, etc της Ευαγγελίας Κρανιώτη
The Longest Run της Μαριάννας Οικονόμου

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Το Σύκο του Νικόλα Κολοβού
Dream Toy του Χρήστου Χουλιάρα
4η Μαρτίου του Δημήτρη Νάκου
Joanna του Παναγιώτη Φαφούτη
Simon says του Νίκου Τσεμπερόπουλου
Ο Σπόρος της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Αθηνά Τσαγγάρη («Chevalier»)
Αλέξης Αλεξίου («Τετάρτη 04.45»)
Ηλίας Δημητρίου («Smac»)
Δημήτρης Αθανίτης («Invisible»)

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Γιώργος Ζώης («Interruption»)
Τζόις Νασαγουάτι («Καύσωνας»)
Ευαγγελία Κρανιώτη («Erotica Exotica Etc.»)

Βραβείο Σεναρίου

Τετάρτη 04:45 (Αλέξης Αλεξίου)
Chevalier (Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη)
Interruption (Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος)
Invisible (Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής)
Smac (Ηλίας Δημητρίου)

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Στέλιος Μάινας («Τετάρτη 04.45»)
Χάρης Φραγκούλης (Ουζερί Τσιτσάνης)
Γιάννης Στάνκoγλου (Invisible)

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Μαρία Καβογιάννη («Ενας Αλλος Κόσμος»)
Κίκα Γεωργίου («Silent»)
Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη («Smac»)

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Μηνάς Χατζησάββας («Ενας Αλλος Κόσμος»)
Ανδρέας Κωσνταντίνου (Ουζερί Τσιτσάνης)
Δημήτρης Τζουμάκης (Τετάρτη 04.45)

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Βασιλική Τρουφάκου (Ουζερί Τσιτσάνης)
Αλεξία Καλτσίκη (Interruption)
Κόρα Καρβούνη (Invisible)

Βραβείο Φωτογραφίας

Τετάρτη 04.45 (Χρήστος Καραμάνης)
Καύσωνας (Γιώργος Αρβανίτης)
Invisible (Γιάννης Φώτου)

Βραβείο Μοντάζ

Chevalier (Ματ Τζόνσον, Γιώργος Μαυροψαρίδης)
Τετάρτη 04.45 (Λάμπης Χαραλαμπίδης)
Αρκαδία Χαίρε (Ιωάννα Σπηλιοπούλου)
Interruption (Γιάννης Χαλκιαδάκης)

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Αρκαδία Χαίρε (Κωνσταντίνος Βήτα)
Τετάρτη 04.45 (Felizol)
Σύμπτωμα (Coti K.)

Βραβείο Σκηνογραφίας

Ενας Αλλος Κόσμος (Γιώργος Γεωργίου)
Ουζερί Τσιτσάνης (Αντώνης Χαλκιάς)
Τετάρτη 04:45 (Σπύρος Λάσκαρης)
Interruption (Σπύρος Λάσκαρης)

Βραβείο Ενδυματολογίας

Ουζερί Τσιτσάνης (Αννα Μαχαιριανάκη)
Interruption (Zorana Meic, Εύα Γουλάκου)
Τετάρτη 04:45 (Αλκηστη Μάμαλη)

Βραβείο Ηχου

Chevalier (Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης)
Τετάρτη 04:45 (Aρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren)
Interruption (Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette)

Βραβείο Μακιγιάζ

Chevalier (Εύη Ζαφειροπούλου)
Ουζερί Τσιτσάνης (Ναμπίλ Σαλαμέ)
Τετάρτη 04:45 (Στέλλα Καραπούλιου)
Interruption (Anne-Valerie Chiabaut)

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Τετάρτη 04:45 (Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen)
Interruption (Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης)
The Republic (Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Iωνας Κατρακάζος)